Jak utrzymywać zdrową dietę przez cały tydzień?

Zazwyczaj dużo łatwiej jest pilnować się ścisłych zasad diety w ciągu tygodnia, kiedy czas jest lepiej zorganizowany, niż na przykład w dni wolne od pracy. Jednak zasadą zdrowego odżywiania jest właśnie przestrzeganie pewnych rytuałów przez siedem dni w tygodniu i to bez przerwy. Czy jest zatem sposób, który pomoże podtrzymać zdrowe nawyki żywieniowe w weekend?

Nawyki zdrowego odżywiania 

Zacznijmy od tego, jakie w ogóle nawyki żywieniowe powinniśmy sobie wypracować, aby móc mówić o zdrowym odżywianiu. Jednym z nich jest właśnie regularność posiłków. Posiłki powinny być spożywane w odstępach czasowych co 2-4 h

Przygotowując posiłki w weekend należy zadbać o to, aby ich kaloryczność była zbliżona do kaloryczności posiłków spożywanych w ciągu tygodnia. Trzeba także mieć na uwadze to, że mało wartościowe posiłki nie zapewniają uczucia sytości na dłuższy czas. W efekcie tego dochodzi do sięgania po kolejne przekąski. 

Kupując produkty spożywcze, należy wybierać tylko te, które mają sprawdzony, wartościowy skład. Ważne jest, aby skład wybranych produktów był jak najkrótszy. Najlepiej unikać tych rzeczy, które w swoim składzie na pierwszym miejscu mają cukier albo np. syrop grukozowo-fruktozowy. 

Przygotowując posiłki samodzielnie, warto do tego celu wykorzystywać warzywa sezonowe. Dodatkiem niech będą dobrej jakości węglowodany złożone, a także białka pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Trzeba unikać produktów tłustych, a tym bardziej nieznanego pochodzenia. 

Jak utrzymać zdrową dietę w weekend?

Weekend to dla niektórych czas relaksu i przyjemności. W dni wolne od pracy niektórzy spotykają się z najbliższymi, często przy cieście i dobrej kawie. Nierzadko wybierają się na imprezy, którym towarzyszą bogato zastawione stoły. Trudno jest wówczas kontynuować przestrzeganą przez cały tydzień dietę. 

Można pozwolić sobie na małe urozmaicenie żywieniowe będąc na imprezie, ale nie powinno się tego robić, spędzając czas w domu i mając możliwość przygotowania posiłku według ustalonych zasad. Tym bardziej warto wykorzystać to, że jest więcej wolnego czasu i ugotować coś dobrego, ale i zarazem zdrowego

Zamiast wylegiwać się na kanapie przed telewizorem, co sprzyja podjadaniu niezdrowych przekąsek, lepiej aktywnie zorganizować sobie dzień. Wówczas pokusa będzie znacznie mniejsza. 

Kolejnym, bardzo dobrym sposobem na utrzymanie diety tak w tygodniu, jak i w weekend, jest skorzystanie z cateringu. Wykupując gotowe posiłki na cały miesiąc, można zyskać dużo wolnego czasu i odpocząć. Nie trzeba martwić się zakupami, ani też tym, co przygotować do jedzenia. Catering zapewnia oszczędności i eliminuje nawyki wyrzucania resztek jedzenia. Na rynku istnieją firmy, które oferują dostawy gotowych posiłków przez 7 dni w tygodniu. Warto z tej opcji skorzystać. 

Czasem wystarczy dobrze zorganizować sobie czas w weekend i zadbać o właściwie zbilansowane posiłki na te dni, aby utrzymać zdrową dietę przez cały tydzień. Nawet najkrótsze przerwy w diecie i pozwalanie sobie na odstępstwa od ustalonych zasad w zakresie żywienia, mogą niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu.  

Dietetyk Kliniczny

Dietetyk Kliniczny

Dodaj komentarz