Czym są tłuszcze nienasycone i dlaczego są tak ważne dla organizmu?

Produkty zawierające tłuszcze nienasycone są niezwykle cenne w codziennej diecie. Dlatego układając menu, trzeba koniecznie zwracać uwagę na ich obecność w poszczególnych posiłkach. Sprawdź w czym są tłuszcze nienasycone, dlaczego są tak ważne, co dają i do czego prowadzi ich niedobór. 

czym są tłuszcze nienasycone

Czym są tłuszcze nienasycone?

Tłuszcze nienasycone to tłuszcze, które są zdrowe i wartościowe dla organizmu. Między innymi dlatego, że zapobiegają wielu chorobom układu sercowo-naczyniowego. Jednak to nie wszystko, na co mają wpływ. Produkty tłuszczowe poprawiają samopoczucie, a nawet odpowiadają za syntezę wielu związków chemicznych. 

Dzięki śledzeniu trendów żywieniowych i ich wpływu na zdrowie doskonale wiemy, jak tłuszcze te wiele znaczą dla organizmu. I wiedzę tę przekazujemy wszystkim, którzy chcą w końcu przejść na tryb zdrowego odżywiania. Zatem podkreślamy raz jeszcze, że nie wolno eliminować tłuszczów nienasyconych z codziennej diety, a tym bardziej mylić ich z niezdrowymi tłuszczami. Ogromną wartość mają zarówno tłuszcze wielonienasycone, jak też tłuszcze jednonienasycone, w których występuje jedno wiązanie podwójne. 

W czym występują tłuszcze nienasycone

W czym występują tłuszcze nienasycone?

Produkty zawierające tłuszcze nienasycone można wymieniać bardzo długo, bo w rzeczywistości jest ich naprawdę sporo. Ale to dobrze, gdyż dzięki temu każdy znajdzie wśród nich te, które lubi. Oto tłuszcze nienasycone przykłady produktów: oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, olej rzepakowy, awokado, ryby, owoce morza, orzechy, pestki i nasiona. 

Tłuszcze jednonienasycone produkty: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, słonecznik, sezam, orzechy laskowe, orzechy arachidowe, migdały, pistacje oraz awokado. Tłuszcze wielonienasycone znajdują się w następujących produktach spożywczych: ryby, len, kukurydza, soja, słonecznik i olej rzepakowy. 

Ponieważ kwasy jednonienasycone i wielonienasycone są bardzo ważne, o czym wspomnieliśmy już wcześniej, warto zadbać o ich obecność w diecie. W zaplanowaniu tych codziennych posiłków może pomóc dietetyk. Czasem lepszą opcją jest catering dietetyczny. Najważniejsze jest to, aby zdrowe tłuszcze nienasycone znalazły się w posiłkach każdego dnia. 

skutki niedoborów tłuszczów

Jakie są skutki i objawy niedoboru tłuszczów nienasyconych?

Wszystkie książki dotyczące zdrowego odżywiania mówią o tym, że produkty bogate w tłuszcze nienasycone są niezwykle ważne dla organizmu. Musimy zatem wspomnieć o skutkach ich niedoboru i o tym, co dzieje się w organizmie, gdy kwasy jednonienasycone i wielonienasycone nie są dostarczane w odpowiednich ilościach. 

Gdy dieta nie jest bogata w pokarmy zawierające tłuszcze, chodzi tu dokładnie o nienasycone tłuszcze, organizm jest podatny na infekcje. Niedobór ten może upośledzać czynność wielu narządów, takich jak nerki, serce, czy wątroba. Przyczynia się do niedoboru płytek krwi, a coraz częściej zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego. Jak widać, tłuszcz nienasycony jest bardzo ważny dla organizmu i nie wolno o nim zapominać. 

na co wpływają tłuszcze nienasycone

Na co wpływają tłuszcze nienasycone?

Kwasy tłuszczowe jednonienasycone i wielonienasycone korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego, zmniejszają stężenie triglicerydów we krwi, a także działają przeciwzapalnie. Kwasy nienasycone tłuszczowe ułatwiają przyswajanie witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Ponadto są one składnikiem budulcowym hormonów. Co ciekawe, zdrowy tłuszcz, a konkretnie tłuszcz nienasycony wpływa również na smak samych dań. Właściwości tłuszczów są niezwykle cenne, choć nie wszyscy są tego świadomi. 

dzienne zapotrzebowanie na tłuszcze nienasycone

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na tłuszcze nienasycone?

Na podstawie wielokrotnie przeprowadzanych analiz wnioskuje się, że dzienne zapotrzebowanie na zdrowe tłuszcze w przypadku osób dorosłych w wieku od 26 do 60 lat wynosi 8-12 g. Zależy ono jednak także od trybu życia, w tym głównie od aktywności fizycznej. Warto tę kwestię przedyskutować z dietetykiem. On podpowie jakie są normy spożycia tłuszczów, ale też, w jakich produktach jest ich najwięcej. 

Nie każdy musi wiedzieć wszystko o tłuszczach i gdzie się znajdują. Po to są dietetycy oraz inni specjaliści, by pomóc w ustaleniu właściwej, zdrowej diety i wesprzeć w komponowaniu jadłospisu. Jest też dieta pudełkowa, która t tłuszcze uwzględnia. Zatem mając okazję, warto z tej pomocy korzystać. 

Dietetyk Kliniczny

Dietetyk Kliniczny

Dodaj komentarz