Ranking dieta wegetariańska

Jak powinna wyglądać dieta wegetariańska?

Wegetarianizm zyskał na przestrzeni ostatnich lat ogromną popularność. Ta wybierana zarówno ze względów etycznych, jak i zdrowotnych dieta ma jednak zarówno dużą rzeszę zwolenników, jak i przeciwników. Jak powinna wyglądać zdrowa dieta wegetarian i czy warto się na nią zdecydować? Dziś dokładnie przyjrzymy się temu tematowi i podpowiemy, na które elementy należy zwracać szczególną uwagę wybierając ten sposób żywienia.

Zasady diety wegetariańskiej

Dieta wegetariańska nie należy do restrykcyjnych sposobów żywienia. Zakłada ona eliminacje każdego rodzaju mięsa oraz ryb, dopuszcza jednak spożywanie innych produktów odzwierzęcych np. mleka, jajek czy serów. Nie zmienia to faktu, że przejście z tradycyjnego sposobu żywienia na wegetarianizm powinno być odpowiednio zaplanowane, a sama dieta dobrze zbilansowana. O czym należy pamiętać?

Ranking dieta wegetariańska

Podstawy wegetarianizmu

Codzienna, zbilansowana dieta wegetariańska będzie zawierała wiele źródeł pełnowartościowego białka i pozostałych składników odżywczych. Wegetarianie w swoich jadłospisach powinni stawiać więc na roślinne źródła niezbędnych makroskładników. Jako węglowodany dobrze sprawdzą się wszelkie produkty zbożowe oraz warzywa i owoce. Do popularnych wśród wegetarian tłuszczów należą wysokojakościowe oleje roślinne oraz orzechy, a cennym źródłem białka może stać się natomiast nabiał oraz rośliny strączkowe.

Jadłospis wegetarian

Jak w przypadku każdej diety, podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia jest odpowiednie zbilansowanie posiłków. Według powszechnie przyjętych zasad, wegetarianie powinni opierać swoje dania na warzywach oraz owocach. Niemniej jednak, kuchnia wegetariańska powinna być zróżnicowana. Obecnie wystarczy odrobina kreatywności, aby stworzyć pełnowartościowy i pyszny posiłek dla wegetarian.

Korzyści

Zalet diety wegetariańskiej można wymienić mnóstwo. Należy się jednak przede wszystkim skupić na korzyściach zdrowotnych. Jak się okazuje, wegetarianizm może obniżyć ciśnienie krwi, a w następstwie zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo – naczyniowych. Dieta opierająca się na warzywach, owocach i produktach bogatych w błonnik wspiera zdrowie układu pokarmowego, pozytywnie wpływa na jelita oraz obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy typu drugiego.
Korzyści płynących z wegetarianizmu można jednak szukać również na innych płaszczyznach. Ograniczenie spożycia mięsa prowadzi do zmniejszenia śladu węglowego poprzez redukcje zużycia zasobów naturalnych, przede wszystkim wody. Przemysł mięsny generuje również ogromne ilości gazów cieplarnianych, które prowadzą do globalnego ocieplenia.

Na rynku aktualnie działa wiele cateringów dietetycznych. Jesteśmy przekonani, że ten, który proponujemy znacząco wyróżnia się wśród konkurencji. Składniki do każdego dania dobieramy starannie, pieczemy chleb, sezonujemy mięso. Dbamy o to, żeby rzeczywiście wszystko przygotować od podstaw. Poza wszystkimi zaletami cateringu dietetycznego przede wszystkim podkreślamy również jego praktyczną stronę. To wygodna opcja,
dzięki której zaoszczędzisz sporo czasu, ponieważ nie musisz samodzielnie robić zakupów i szykować potraw. Klienci, którzy dotychczas skorzystali z Fit Apetit są bardzo zadowoleni

Zagrożenia – wady diety wegetariańskiej

Mięso w tradycyjnej diecie jest źródłem pełnowartościowego białka oraz wielu cennych dla organizmu składników odżywczych (m.in. witaminy z grupy B oraz żelaza). Co za tym idzie, wyeliminowanie go z codziennych posiłków może prowadzić do powstania wielu niedoborów, które mogą mieć zły wpływ zarówno na nasze samopoczucie, jak i ogólny stan zdrowia. Warto więc, szczególnie na początku przygody z wegetarianizmem, dokładnie planować swoje posiłki, aby mieć pewność, że dostarczamy swojemu organizmowi tego, czego aktualnie potrzebuje.

Dieta wegetariańska – dla kogo?

Dieta wegetarian będzie więc dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy poszukują zdrowszego stylu życia lub z przyczyn etycznych nie popierają wyglądu przemysłu mięsnego. Wegetarianizm jest bezpieczny dla wielu grup wiekowych – osoby nieposiadające specyficznych potrzeb żywieniowych oraz nieprzebywające pod kontrolą lekarska mogą sobie pozwolić na ograniczenie spożycia mięsa niezależnie od wieku.
Na wegetarianizm nie powinny jednak decydować się osoby z problemami zdrowotnymi oraz niedoborami. Mięso to ważny element, który dostarcza organizmowi cennych makroskładników, które mogą być ważne w procesach leczenia wielu chorób.

Wegetarianizm a odchudzanie

Wiele osób zakłada, że wegetarianizm jest dietą odchudzającą. Jak się jednak okazuje, jest to nieprawda. Ten sposób żywienia nie odchudza, a może jedynie pomóc w kontroli wagi. Spożywając większą ilość warzyw i kontrolując poziom makroskładników w swoich posiłkach możemy nieumyślnie przyjmować mniejsze ilości kalorii w ciągu dnia, co w perspektywie czasu może prowadzić do utraty wagi. Jeżeli jednak szukacie diety odchudzającej – wegetarianizm nie będzie dobrą opcją.

O czym należy pamiętać?

Decyzja o przejściu na wegetarianizm powinna być podjęta odpowiedzialnie, ze świadomością wszelkich konsekwencji. Warto przed wprowadzeniem takich zmian skonsultować się z lekarzem, który oceni stan zdrowia i stwierdzi, czy jest to dieta dopasowana do Waszych indywidualnych potrzeb.

Catering wegetariański – czy warto?

Może się wydawać, że eliminowanie pewnej grupy składników z codziennej diety zawęża możliwości kulinarne. Co za tym idzie, dieta wegetariańska często kojarzy się z monotonią i powtarzalnością smaków. Wegetarianie często nie przykładają również należytej uwagi do jakości spożywanych posiłków, które w rezultacie są ubogie w makroskładniki oraz witaminy. Jak temu zaradzić? Z pomocą przychodzi catering wegetariański.
Przygotowane przez profesjonalistów, różnorodne i pełnowartościowe posiłki będą dostarczane codziennie prosto pod drzwi Twojego domu. Dieta pudełkowa to jednak coś więcej niż wygoda. Każde danie zostanie przygotowane z dużą starannością i dbałością o zawartość składników odżywczych. Dla Was będzie to gwarancja dobrego samopoczucia po spożyciu każdego posiłku. Co więcej, taka forma odżywiania daje Wam możliwość indywidualnego dopasowania planu żywieniowego i wykluczenia z niego niepożądanych składników. Wszystko według Twoich preferencji!