Dieta bezglutenowa – zalety i wady

Dieta bezglutenowa polega na eliminacji glutenu, a dokładniej pszenicy, orkiszu, żyta i jęczmienia. Zyskuje coraz większą popularność, choć nie wszyscy wychodzą na niej tak, jak tego oczekiwali. Dieta pozbawiona glutenu jak najbardziej ma wiele zalet, ale wad też jej nie brakuje. Najważniejsze jest to, aby stosowały ją osoby, które faktycznie właśnie tego rodzaju diety potrzebują. 

Zalety diety bezglutenowej

Dieta bezglutenowa choć postrzegana jest bardzo różnie, ma wiele zalet. Jest przede wszystkim polecana osobom zmagającym się z celiakią, nietolerancją albo nadwrażliwością na gluten. Osoby, które mają celiakię i spożywają gluten, przyczyniają się tym samym do produkcji przeciwciał i powstawania stanu zapalnego w organizmie. To automatycznie prowadzi do zanikania kosmków błony śluzowej jelita cienkiego. Dzięki odpowiedniej diecie, właśnie bezglutenowej, istnieje możliwość zagojenia się błony śluzowej dwunastnicy, a do tego wyeliminowania objawów tej nieprzyjemnej choroby

Celiakia objawia się zaburzeniami wchłaniania, problemami trawienia, a także zaburzeniami skóry. Za przyczyną niedoboru żelaza prowadzi również do niedokrwistości. Dieta bezglutenowa może przynieść tym osobom dużo dobrego. Przede wszystkim dobre samopoczucie i brak tych wszystkich niezwykle nieprzyjemnych objawów. 

Wady diety bezglutenowej

Osobom chorym na celiakię, dieta bezglutenowa zapewnia same korzyści. Jej stosowanie jest uzasadnione. Jeśli jednak stosuje ją osoba zdrowa, brak glutenu może wyrządzać szkody dla organizmu i tym samym powodować niekorzyści zdrowotne. 

Źle zbilansowana dieta prowadzi przede wszystkim do niedoborów żywieniowych. Należy mieć na uwadze, że produkty bezglutenowe zawierają małą ilość minerałów, takich jak wapń, magnez, żelazo, czy kwas foliowy i błonnik. A wszystko to jest dla organizmu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. I tylko w przypadku ważnych powodów, można z nich zrezygnować. 

Dieta bezglutenowa zazwyczaj dostarcza organizmowi większą ilość tłuszczu i cholesterolu. Innym minusem tego sposobu żywienia, jest to, że produkty bezglutenowe są znacznie droższe niż tradycyjne. Do wad diety pozbawionej glutenu można zatem zaliczyć też to, że nie jest przeznaczona dla każdego. 

Osoby, które stosują dietę bezglutenową, ale źle zbilansowaną są obarczone dużym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. Chodzi tu o dietę bogatą w tłuszcze i cukry, a do tego brak aktywności fizycznej. Zdrowe i prawidłowe odżywianie dostosowane do potrzeb konkretnego organizmu jest niezwykle ważne. 

Jeżeli ktoś przez swój stan zdrowia jest zmuszony do stosowania diety bezglutenowej, powinien przede wszystkim zadbać o to, aby dieta ta została opracowana przez profesjonalistę. Źle opracowana może wyrządzić więcej szkód, niż pożytku. Dieta bezglutenowa musi być opracowana w najdrobniejszych szczegółach. Wówczas przyniesie ulgę w cierpieniu z powodu konkretnych chorób. Warto w tej sytuacji skorzystać z usług firm cateringowych. Gotowa dieta bezglutenowa, a dokładnie starannie opracowane posiłki dostarczane pod same drzwi zagwarantują jeszcze więcej korzyści. Już nie będzie trzeba chodzić po sklepach i szukać produktów bezglutenowych, a później zastanawiać się, co z nimi zrobić. 

Dietetyk Kliniczny

Dietetyk Kliniczny

Dodaj komentarz