Co to znaczy efekt jojo i jak go uniknąć

Co to znaczy efekt jojo i jak go uniknąć?

Tak wielu ludzi marzy o tym, by pozbyć się zbędnych kilogramów i uzyskać atrakcyjną, fit sylwetkę. Jednak proces odchudzania nie jest taki prosty, a nierzadko nawet, gdy udaje się coś stracić na wadze, pojawia się efekt jojo. Co to jest i jak się przed nim chronić?

czym jest efekt jojo

Co to jest jojo?

Często kiedy czytamy coś na temat odchudzania, pojawia się hasło efekt jojo. Co to takiego? Wspomniany efekt to szybki powrót do wyjściowej masy ciała po równie szybkiej utracie niechcianych kilogramów. Zatem można powiedzieć, że efekt ten to po prostu wahania masy ciała. Pojawia się on na skutek nieprawidłowego odchudzania. 

Drastyczne obcięcie kalorii w codziennie zjadanych posiłkach początkowo prowadzi do nagłego spadku wagi i może wyglądać to bardzo satysfakcjonująco. Jednak jest pewność, że w tym przypadku tak szybko, jak spada waga, tak też będzie rosnąć. Takie odchudzanie nie ma najmniejszego sensu. Tym bardziej, że waga może nie tylko powrócić do wagi sprzed odchudzania, ale nawet jeszcze bardziej wzrosnąć. 

kiedy jest efekt jojo

Kiedy jest efekt jojo?

Dlaczego powstaje efekt jojo? Można wytłumaczyć to w następujący sposób. Ośrodek głodu i sytości, który znajduje się w organizmie człowieka, jest regulowany przez hormony. Dokładnie przez grelinę i leptynę. Grelina jest wydzielana przez komórki żołądka. Informuje o tym, że zapasy energetyczne uległy uszkodzeniu i organizm potrzebuje pokarmu. Im wyższe jest stężenie tego hormonu, tym większe odczuwa się zapotrzebowanie na jedzenie.

Leptyna to hormon sytości, który reguluje pobór pokarmu. Po pełnowartościowym posiłku jej poziom wzrasta. Im wyższy jest jej poziom, tym mniejsza jest ochota na jedzenie. Niewłaściwe odchudzanie może doprowadzić do zaburzeń wydzielania tego hormonu. Jeśli zaś głód będzie odczuwany coraz bardziej, pojawi się wspomniany efekt jojo. 

Zatem jak uniknąć efektu jojo? Przede wszystkim poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Prawidłowo skomponowany jadłospis zapewni równowagę hormonalną, a to z kolei pozwoli uniknąć niechcianego efektu. Jednak więcej na temat zdrowej diety na odchudzanie przeczytasz już w oddzielnym, poniższym akapicie. 

jak zapobiec efektowi jojo

Jak zapobiec efektowi jojo?

Wiedząc już, jak wygląda efekt jojo i co się do tego stanu przyczynia, a także co może mu zapobiec, nie pozostaje nic innego, jak tylko dobrze przygotować się do przejścia na dietę. Dobrze trzeba opracować też samą dietę. Oto wskazówki naszych ekspertów, które podają też specjaliści w swoich publikacjach naukowych.

  1. Ustal zapotrzebowanie energetyczne. Zacznij od ustalenia przemiany materii. Wartość ta wskazuje na ilość kalorii potrzebną do utrzymania procesów życiowych. 
  2. Określ zdrowy deficyt energetyczny. Zdrowy deficyt powinien wynosić 15-20% całkowitego zapotrzebowania energetycznego. 
  3. Rozłóż redukcję masy ciała w czasie i nie nastawiaj się na szybkie odchudzanie. Waga powinna spadać stopniowo i powoli. Szybki jej spadek prowadzi do szybkiego wzrostu. 
  4. Zakończ odchudzanie we właściwym, bezpiecznym momencie. Warto, byś na początku odchudzania ustalił, jaki efekt chcesz uzyskać, jaką wagę osiągnąć. Przesadne dążenie do utraty wagi nie ma sensu. Może jednak prowadzić do poważnych zaburzeń odżywiania i właśnie wspomnianego tu wielokrotnie efektu jojo. 

Ponieważ odchudzanie jest procesem trudnym dosłownie pod każdym względem, warto poradzić się ekspertów. Nie chodzi tu o to, by pytać, jak zatrzymać efekt jojo, ale bardziej, jak dopasować dietę do potrzeb swojego organizmu, aby do tego efektu w ogóle nie doprowadzić. Kluczem do sukcesu jest zdrowa dieta. Może to być dieta pudełkowa, dostarczana przez firmę cateringową, ale po wcześniejszej konsultacji z dietetykiem. Takie konsultacje są dostępne nawet za pośrednictwem firmy oferującej catering dietetyczny. Chodzi o to, aby niczego nie robić samodzielnie bez wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. To chyba najlepszy sposób na to, jak nie mieć efektu jojo

Efekt jojo najczęściej pojawia się u tych osób, które zabierając się za odchudzanie, kompletnie nie mają wiedzy na temat tego, jak proces ten powinien wyglądać. Nie idź tą drogą. Skorzystaj z rady profesjonalistów. 

Dietetyk Kliniczny

Dietetyk Kliniczny

Dodaj komentarz