Ranking dieta ketogeniczna
1 miejsce : Catering
1 miejsce : Catering
Dieta ketogeniczna – poznaj smak diety opartej na tłuszczach.
Na przestrzeni ostatnich lat dieta ketogeniczna zyskała ogromne uznanie wielu grup społecznych. Najlepsze opinie zbiera jednak wśród osób odchudzających się. Jak się jednak okazuje, keto to coś więcej niż utrata zbędnych kilogramów. Czym charakteryzuje się ta dieta, na czym polega i jak ją prowadzić, aby nie przyniosła niepożądanych skutków? Dziś rozwiejemy wszelkie wątpliwości.
Założenia
Keto charakteryzuje się wyeliminowaniem z codziennej diety węglowodanów, które są w tradycyjnej diecie głównym źródłem energii. W zamian za to, organizm ma czerpać siłę z tłuszczów, które automatycznie stają się podstawą codziennego jadłospisu i stanowią około 70-80% dziennej ilości spożywanych kalorii. Oprócz nich, dopuszczane jest również umiarkowane spożycie białka (około 25% kalorii).
Ranking dieta ketogeniczna
Dieta ketogeniczna – cele
Celem diety jest wejście ketozę – stan metaboliczny, do którego dochodzi, gdy organizm zużywa zgromadzone zapasy węglowodanów i zaczyna intensywnie wykorzystywać tłuszcz jako główne źródło energii. Z ketozą mamy do czynienia wtedy, gdy dostępność węglowodanów w diecie spada do mniej niż 50 g na dzień. Aby zaspokoić potrzeby energetyczne, organizm zwiększa rozkład tłuszczów w wątrobie, prowadząc do produkcji tzw. ciał ketonowych, które stają się głównym paliwem dla mózgu.
Efekty keto
Głównym rezultatem diety ketogenicznej jest utrata masy ciała wynikająca z wykorzystywania tłuszczów jako źródła energii. Organizm poszukując alternatywnego źródła zwiększa spalanie tłuszczu, co automatycznie redukuje masę ciała.
Oprócz efektów wizualnych, keto może mieć dobry wpływ na ogólny stan zdrowia. Przede wszystkim, ograniczenie węglowodanów może prowadzić do stabilizacji poziomu glukozy we krwi, co jest korzystne dla osób z insulinoopornością i cukrzycą typu 2. Tak drastyczna zmiana nawyków żywieniowych ma również wpływ na codzienne funkcjonowanie. Niektóre osoby doświadczają poprawy koncentracji i poziomu energii dzięki równomiernemu dostarczaniu energii z ciał ketonowych, w przeciwieństwie do wahań powstałych z niestabilnego poziomu cukru we krwi.
Zagrożenia
Dieta ketogeniczna, mimo swoich potencjalnych korzyści, wiąże się również z pewnymi zagrożeniami i skutkami ubocznymi. Do najważniejszych z nich należy m.in. grypa ketogeniczna, której doświadcza mnóstwo osób podczas przejścia ze spalania węglowodanów na tłuszcze. Objawia się ona zmęczeniem, bólem i zawrotami głowy czy problemami z koncentracją. O ile wszystkie te problemy mijają, gdy organizm adaptuje się do ketozy, mogą okazać się one wyjątkowo uciążliwe.
Niestety, keto może zwiększać ryzyko wystąpienia wielu chorób. Wysokie spożycie nasyconych tłuszczów, które może występować u niektórych osób na diecie ketogenicznej, jest powiązane z podwyższonym poziomem cholesterolu LDL, co może powodować problemy z sercem. Taka dieta wyjątkowo obciąża również nerki, nie jest więc zalecana osobom zmagającym się z istniejącymi kłopotami związanymi z tym narządem.
Warto również wspomnieć, że o graniczenie spożycia węglowodanów oznacza często mniejsze spożycie warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, co może prowadzić do niedoborów witamin, minerałów i błonnika. W dłuższej perspektywie tego typu niedobory mogą się zamienić w poważne problemy zdrowotne.
Dieta ketonowa – jadłospis
Jak osoby na diecie keto powinny budować swoje posiłki? Warto przede wszystkim stawiać na różnorodne źródła tłuszczów. Zaleca się wybór wartościowych olejów m.in. oliwy z oliwek, oleju kokosowego czy oleju z awokado. Dobrym rozwiązaniem są też tłuste ryby oraz owoce morza tj. łosoś czy makrela. Podobnie sytuacja wygląda z mięsem – zaleca się wybór wołowiny, wieprzowiny czy dziczyzny. Jako składnik wielu posiłków świetnie sprawdzą się również pełnotłuste sery oraz masło, a między posiłkami poleca się wybór przeróżnych orzechów i nasion.
W znacznej mierze ograniczane są również warzywa. Dopuszcza się spożywanie jedynie tych niskowęglowodanowych opcji np. szpinak, brokuł, kalafior, kapusta czy jarmuż. Niemal zupełnie eliminuje się również owoce – z dużym umiarem mogą być jednak spożywane maliny, borówki czy truskawki.
O tym należy pamiętać
Dieta ketogeniczna musi być prowadzona bardzo dokładnie i świadomie. Jak się okazuje, każde nadmierne spożycie węglowodanów może spowodować wyjście z pożądanego stanu ketozy. Należy również uważać na biało. O ile osoby na diecie keto mogą sobie na nie pozwolić, o tyle przyjęcie go w nadmiarze może spowodować zamianę białka w glukozę, a w następstwie zatrzymanie procesu ketozy.
Jak planować posiłki na keto?
Dieta wysokotłuszczowa to prawdziwe wyzwanie dla początkujących kucharzy. Znaczne ograniczenia produktów spożywczych mogą okazać się szczególnie kłopotliwe dla tych, którzy nie dysponują dużą ilością wolnego czasu. Przechodząc na keto należy dokładnie planować i przeliczać każdy posiłek tak, aby ilości makroskładników spełniały swoje normy. Czy istnieje łatwiejsza opcja?
Catering keto będzie świetnym rozwiązaniem zarówno dla dużych entuzjastów diety ketogenicznej, jak i dla wszystkich początkujących. Gotowe dania dostarczone pod drzwi Twojego mieszkania będą na Ciebie czekać każdego dnia. W swoich paczkach znajdziesz pełen zestaw posiłków dopasowanych indywidualnie do swoich preferencji. Kucharze zadbają nie tylko o pyszny smak każdej potrawy, ale również o odpowiedni stosunek makroskładników oraz poprawną zawartość witamin i minerałów. Poczuj smak kuchni ketogenicznej i wybierz catering, który spełni Wszystkie twoje oczekiwania!