niedobór koenzymu q10

Niedobór koenzymy Q10 – przyczyny, leczenie 

Koenzym Q10 to substancja obecna we wszystkich komórkach znajdujących się w ludzkim organizmie. W głównej mierze wspomaga produkcję energii, tak niezwykle ważnej dla prawidłowego funkcjonowania komórek i tym samym człowieka. Jego niedobór może prowadzić nie tylko do pogorszenia samopoczucia, też problemów zdrowotnych. Dlatego ważne jest, by utrzymywać go na właściwym i niezmiennym poziomie. 

przyczyny niedoboru koenzymu q10

Przyczyny niedoboru koenzymu Q10

Niedobór koenzymu Q10 może być spowodowany wieloma czynnikami. Jednym z nich jest starzenie się organizmu. Podaje się, że już po 35. roku życia ilość tej substancji samodzielnie produkowanej przez organizm ulega znacznemu zmniejszeniu. Do tego samego może prowadzić niewłaściwa dieta. Jadłospis pozbawiony ryb, mięsa i produktów pełnoziarnistych to norma u wielu osób. 

Przyczyną niedoboru CoQ10 są również niektóre choroby przewlekłe. Chodzi tu o takie jak cukrzyca, czy choroby serca. jego poziom obniżają też zaburzenia mitochondriów. Kolejnym czynnikiem jest stosowanie niektórych leków. Dotyczy to głównie sterydów. Do produkcji małej ilości tej ważnej substancji może doprowadzić stres oksydacyjny. Zmniejszać jej poziom w organizmie może nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, zanieczyszczenie środowiska, czy palenie tytoniu. 

Wbrew pozorom każdy z nas może zmagać się z niedoborem koenzymu Q10, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. To dlatego, że objawy często są podobne do objawów innych dolegliwości zdrowotnych. Najczęściej jest to nadmierne zmęczenie i osłabienie organizmu. Poza tym obserwuje się arytmię, niewydolność serca oraz osłabienie mięśnia sercowego. Zdarzają się również problemy neurologiczne, w tym problemy z pamięcią i koncentracją. Często pojawia się również ból głowy. Wszystko to przekłada się automatycznie na łatwiejszą podatność na infekcje. 

Niedobór koenzymu Q10 objawia się też zmianami skórnymi. Zmarszczki, czy suchość skóry, mogą właśnie świadczyć o niewłaściwym poziomie tej cennej substancji. Dostrzegając je u siebie, dobrze jest przyjrzeć się swojemu organizmowi w celu rozpoznania ewentualnie dodatkowych objawów. To pozwoli upewnić się, czy faktycznie problem tkwi w niedoborze koenzymu. 

jak leczyć niedobór koenzymu

Jak leczyć niedobór koenzymu?

Niedobór koenzymu Q10 nie jest chorobą, więc nie można mówić o typowym leczeniu. Jednak jeżeli brakuje go w organizmie, niedobór ten trzeba koniecznie uzupełnić. Można to zrobić na kilka sposobów, a jednym z nich jest właściwa dieta. Jeżeli braki są niewielkie, odpowiednie żywienie się zapewni satysfakcjonującą poprawę. Przy dużych niedoborach może być o wiele trudniej osiągnąć oczekiwany poziom CoQ10. Wówczas zaleca się suplementację. 

Koenzym Q10 znajduje się w takich produktach spożywczych jak szpinak, brukselka, brokuły, podroby, oleje wysokiej jakości, tłuste ryby, produkty pełnoziarniste oraz kasze. Wystarczyłoby zatem dobrze ułożyć codzienne menu, aby zadbać o właściwy poziom tej cennej substancji. Jednak ze względu na to, że nie każdy zwraca uwagę na to co je i w związku z tym boryka się z dużym niedoborem CoQ10, warto rozważyć suplementację. 

Codzienne zażywanie kapsułki może pomóc w szybkim uzupełnieniu niedoboru. Ważne jest tylko, aby wybrać odpowiedni produkt, a następnie stosować go według zaleceń producenta lub lekarza. Osoby, które nie mają pewności, czy rzeczywiście powinny suplementować koenzym Q10, tym bardziej powinny w pierwszej kolejności odbyć wizytę u specjalisty. Pomoże on upewnić się w swoich podejrzeniach i przede wszystkim zaleci odpowiednie dawkowanie. Dawkę suplementu należy dostosować do potrzeb konkretnego organizmu, w tym wieku, trybu życia, czy też stopnia niedoboru. 

W ten prosty sposób, poprzez właściwą dietę lub codzienne stosowanie suplementu, można skutecznie uzupełnić niedobór tej ważnej dla organizmu substancji. wybierając suplement, warto zwrócić uwagę na jego jakość, a dokładnie na skład i producenta. Naturalny koenzym Q10 to produkt, który nie tylko korzystnie działa na organizm, ale co najważniejsze jest dla niego bezpieczny. 

koenzym q10 wzrost energii

Najważniejsze informacje – Koenzym Q10

Podsumowując, koenzym Q10 jest substancją biorącą udział w produkcji energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania komórek. Ponieważ organizm w pewnym wieku produkuje ją w znacznie mniejszej ilości, trzeba w sposób szczególny zadbać o jej właściwy poziom. Można to robić, odżywiając się produktami, które zawierają jej najwięcej. O wiele prościej jest jednak regularnie sięgać po suplement. CoQ10 w kapsułkach w odpowiedniej dawce zapewnia szybki powrót do dobrej formy. 

Regularna suplementacja prowadzi do wzrostu siły i energii nawet w ciągu intensywnego dnia w pracy. Wspomaga też sportowców i tych, którzy aktywnie uprawiają rozmaite dyscypliny. Takie suplementy nie są drogie, a stosowanie ich przy niedoborze ubichinonu, może przyczynić się do satysfakcjonujących efektów. Zatem nie pozostaje nic innego, jak tylko rozejrzeć się za odpowiednim koenzymem Q10. Najlepiej w naturalnej postaci, bez zbędnych składników dodatkowych. Dziś preparaty te są dostępne w aptekach, ale i w sklepach działających online. 

Dietetyk Kliniczny

Dietetyk Kliniczny